|MG|^Team
 
HomePortalGalleryПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Ревносниот папагал

Go down 
АвторПорака
Maako

avatar

Posts : 137
Join date : 2011-02-26

ПишувањеПредмет: Ревносниот папагал   Вто Мар 29, 2011 6:45 pmНекој поп имал папагал што го сакал многу. Каде и да одел, секогаш го носел со себе, му купувал сè и сешто, а во црквата местото му било покрај олтарот. Еднаш попот морал да оди по некоја итна работа, па го оставил папагалот дома. Кога се вратил - што да види: папагалот ги изебал сите кокошки на соседот. За таквиот тежок грев попот му ја ишишал главата и го ставил покрај влезната врата на црквата да служи. Додека верниците влегувале во црквата, папагалот морал да повторува:
- Мажите десно, жените лево, а децата во средина.
Така било пред секоја миса, сè додека пред вратата не се појавил некој целосно ќелав човек. Тогаш папагалот гракнал:
- Мажите десно, жените лево, децата во средина, а ти ќелавко што си дупел кокошки, застани тука покрај мене!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Ревносниот папагал
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
|MG|^Team :: ۰•● FUN PART ●•۰ :: Vicevi-
Отиди до: